Пішли проти системи аби рятувати життя пацієнтів. Трансплантацiя — тiльки для мiст-мiльйонникiв, та ми не послухали МОЗ

Пішли проти системи

Повідомлення  694 Перегляди оновлено 8 місяці тому назад

Трансплантацiя — тiльки для мiст-мiльйонникiв, та ми не послухали МОЗ

Рiк тому в Черкаському обласному онкодиспансерi проведено першу трансплантацiю. Вiдтодi проведено 30 пересадок кiсткового мозку i однiєї нирки.

До прогресивних черкаських медикiв уже їздять по досвiд колеги з iнших областей. Сьогоднi потреба в трансплантацiї в Українi закрита лише на 5 вiдсоткiв, тож є куди розвиватися i рости.

Трансплантологiя з елiтної має стати рутинною медициною,  до того ж у нашiй областi, а не тiльки в Києвi та його околицях — цей амбiтний план, який виношував зо три десятилiття, реалiзує головний лiкар онкодиспансеру Вiктор Парамонов.

Врештi нам дозволили пересадку органiв

— Рiк тому, 27 листопада, у нас у гематологiчному центрi ми вперше провели операцiю з трансплантацiї. Жiнка, якiй пересадили кiстковий мозок, сьогоднi жива, здорова, перевiряється i має всi показники в нормi, — констатує Вiктор Парамонов. — До цього вона безуспiшно лiкувала множинну мiєлому — злоякiсну хворобу кiсткового мозку, яка вражає нирки, кiстки.

На першу хвору нам держава грошей не дала. Лiки на неї ми збирали рiк, також її дiти витратили близько ста тисяч гривень. Бо ми не могли подаватися в Київ нi з чим, щоб отримати дозвiл на першу трансплантацiю. Навчалися у латвiйських колег, яких самi знайшли, вони i на операцiю прибули.

А коли в Українi торiк було оголошено пiлотний проект з трансплантологiї на 2020—2021 роки, ми вже готовi були взяти участь, мали досвiд. Нам тодi в рамках проекту 27 грудня надiйшло 27 мiльйонiв 476 тисяч гривень. На 21 трансплантацiю. Тобто вперше в iсторiї дали хворим адресно на їхнє повне забезпечення! — досi накочуються емоцiї на керiвника медичного закладу. - Реципiєнтам не треба було збирати на пересадку органiв за кордоном: продавати будинки, квартири, машини. Вийшов саме i закон про трансплантацiю. i ми почали працювати.

Наступний етап: у серединi цього лiта ми подалися на лiцензiю та дозвiл на пересадку органiв. Нове засiдання уряду — i нас у перелiку затверджують. Ми стали закладом, який отримав дозволи на два види трансплантацiї.

Для практики це новi можливостi. i це ще понад 10 мiльйонiв гривень нашому закладу — велика сума i велика вiдповiдальнiсть. Нам треба їх використати. Тобто до кiнця року трансплантувати ще одну нирку. Першу пересадили 25-рiчному Дмитру Ткаченку вiд його матерi (на знiмку). У Дмитра з дитинства була гостра ниркова недостатнiсть. Крiм того, виконати чотири пересадки кiсткового мозку. Нинi iде кропiтка пiдготовка хворих. У кiлькох почався COVID-19, а ми не можемо брати ослаблених.

Хочемо, щоб нам пролонгували проект i на 2021 рiк, бо пiвсправи ми вже зробили.

Коли я декiлька рокiв тому звернувся в МОЗ: «ми хочемо долучитися до трансплантацiї, вже ж готується закон», менi чiтко вiдповiли: «цi проекти будуть розвиватися тiльки в мiстах-мiльйонниках: Харковi, Одесi, Днiпропетровську, Києвi та Львовi». Сьогоднi так питання не ставлять, а пiдтримують тих, хто освоює новi, потрiбнi державi, послуги.

Тепер до нас звертаються пацiєнти, якi потребують пересадки органiв, i з iнших областей. iнформацiя пiшла в люди.

Пiд трансплантацiю органiв нинi облаштовуємо двi палати онкохiрургiї, пiд крiосховище пристосували методкабiнет, пiд аптечний склад знайшли кiмнату в пiдвалi. Не ввели нових керiвникiв, усе силами того ж колективу. А в пересадцi органiв заклад насамперед нацiлений на випадки, пов’язанi з онкологiєю. Лiкуємо 13—14 тисяч онкохворих щорiчно.

Цей пiдроздiл медицини повинен сьогоднi бути вже тому, що ми й так запiзнилися рокiв на тридцять, — переконаний Вiктор Володимирович.

— Трансплантацiйнi технологiї — це локомотив, який витягує на вищий рiвень iншi служби: дiагностичнi, анестезiологiчнi, оснащення лiкарнi, квалiфiкацiю працiвникiв, — далi. — Ми плануємо працювати в кооперацiї з iншими лiкарнями, в тому числi й з мiськими. Сьогоднi з нами пiдписує договiр на лабораторне обслуговування Перша черкаська мiська лiкарня. З Третьою лiкарнею ведемо перемовини. Нас цiкавить Умань, з часом цiкавитиме Золотоноша, Смiла i Звенигородка. Думаю, 2021 рiк має стати роком утвердження галузi медицини, яка найближчi 10—15 рокiв стане рутинною.

З обласного бюджету надiйшли першi 27 мiльйонiв

— Щоб почати пересадку органiв, потрiбне недешеве обладнання, ще бiльше залежить вiд фахiвцiв, — зазначив Вiктор Парамонов.

Для трансплантацiї важлива роль великої мультидисциплiнарної команди: хiрургiв, гематологiв, лаборантiв, анестезiологiв, трансплантант-координаторiв, судмедекспертiв, iнженерiв, медичних сестер, юристiв тощо.

Створили базу завдяки тому, що новий почин пiдтримували керiвники областi.

— Обласна рада, в якiй i я був депутатом, на мiй погляд, зробила два революцiйнi кроки для трансплантологiї. Де сьогоднi в Українi найкращий центр кровi? У Черкасах. Завдяки тому, що депутати не побоялись поняття «приватний iнвестор» i здали бiльшу частину центру переливання кровi в оренду. Головне — правильно прописати умови роботи орендаря, з користю для громади, для пацiєнтiв. i сьогоднi хворий уже не шукає донора — для нього компоненти кровi безоплатнi i безпечнi.

i другий крок: коли обласна рада прийняла трансплантацiйну програму, здавалося, що це якийсь проект iз дуже довгою i складною назвою, складним текстом. Насправдi ж минуть роки, i депутати пишатимуться тим, що доклали руку до справи трансплантологiї в Черкасах. Нам iз обласного бюджету дали першi 27 мiльйонiв, ми докупили те, чого не вистачало з обладнання в лабораторiю, сепаратори кровi й iнше. Все нове, оригiнальне, вiдомих виробникiв.

Ми дуже чекаємо, що у 2021 роцi державнi структури сформують єдиний реєстр реципiєнтiв, якi потребують пересадки органiв, i реєстр донорiв. Це питання першочергової ваги.

Черкаська область - Голос 

Фото Тетяни ОЧЕРЕТЯНОЇ

 

Image

Твоя реакція?

0
LOL
0
LOVED
0
PURE
1
AW
0
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
0
OMG!
0
ANGRY
0 Коментарі

  • Пішли проти системи аби рятувати життя пацієнтів. Трансплантацiя — тiльки для мiст-мiльйонникiв, та ми не послухали МОЗ
  • Maestro